An important update about SIGGRAPH 2020.

SIGGRAPH 2020 Juries

It is the commitment of our valued juries that allows us to best share what is transforming our fields and our world.

On behalf of the SIGGRAPH 2020 Committee, we would like to thank the following jurors for their knowledge, expertise, and dedication to SIGGRAPH.

ART GALLERY JURY

Nik Apostolides, SIGGRAPH 2020 Art Gallery Chair
Johns Hopkins University

Andres Burbano, SIGGRAPH 2020 Art Papers Chair
Universidad de los Andes

Wendy Jo Coones
Danube University Krems

Angus Forbes, SIGGRAPH 2021 Art Gallery Chair
University of California, Santa Cruz

Carl Philipp Hoffmann
Media Archival Technologist

Diego Mellado
Daniel Canogar Studio

Isabel Meyer
The Smithsonian

ART PAPERS JURY

Andres Burbano, SIGGRAPH 2020 Art Papers Chair
Universidad de los Andes

Rachel Dickey
University of North Carolina Charlotte

Francesca Franco
University of Exeter

Esteban Garcia Bravo
Purdue University

Nicolas Henchoz
Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, STARTS

Janina Hoth Danube
University Krems

June Kim
UNSW / USYD

Kris Layng Parallux
NYU Future Reality Lab Courant

Kathy Rae
Huffman Independent Curator

Patrick Pennefather
UBC, Centre for Digital Media

Ken Perlin
New York University

Daria Tsoupikova, SIGGRAPH 2021 Art Papers Chair
University of Illinois at Chicago, Electronic Visualization Laboratory

Anya Yermakova
Harvard University

COMPUTER ANIMATION FESTIVAL ELECTRONIC THEATER JURY

Mark SubbaRao
Adler Planetarium

Mike Hardison
Activision/Blizzard Entertainment

Sidney Clifton
Deluxe Animation Studios

Janet Iwasa
University of Utah

Renato Dos Anjos
Walt Disney Animation Studios

Natalya Tatarchuk
Unity Technologies

POSTER JURY

Carolina Chang
Universidad Simón Bolívar

Darold Davis
Replicant AD, Inc.

Markus Huber
Mackevision Medien Design GmbH

Manny Ko

Melina Skouras
National Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)

Matt Stewart
Facebook Reality Labs

Ziwei Zong
Google

REAL-TIME LIVE! JURY

Ari Blenkhorn
Johns Hopkins Applied Physics Lab

Ryan Brucks
Epic Games

William McDonald
Amazon

Andy Saia
Level Ex

Arisa Scott
Unity

Rick Stringfellow
EA

TECHNICAL PAPERS COMMITTEE

Full Committee Roster

UNIFIED JURY

Ginger Alford, SIGGRAPH 2020 General Submissions Chair
SMU Lyle School of Engineering

Miho Aoki
University of Alaska Fairbanks

Pau Baiget
Google

Elizabeth Baron
Immersionary Enterprises, LLC

Dani Belko
Facebook

Bobby Bodenheimer
Vanderbilt University

Peter Bowmar
DNEG Vancouver

Robert Bridson
Autodesk

Adam Bruce
IHMC

Garrett Clark
Walt Disney Imagineering

Matthew D. Cong
Industrial Light & Magic

Fernando de Goes
Pixar Animation Studios

Paul Debevec
Google AR/VR, USC Institute for Creative Technologies

Paul Dietz
Tactual Labs

Andrew Duchowski
Clemson University

Anna Fuste
PTC, Reality Lab

Francesco Giordana
Netflix

Andrew Glassner
The Imaginary Institute

Carlos Gonzalez-Ochoa
Epic Games

Callie Holderman
Magic Leap

Michal Iwanicki
Activision

John Kalaigian
Blue Sky Studios

Theodore Kim
Yale University

Jeff Lait
Side Effects Software Inc.

Kim B. Larsen
Dimension Design, Kulturtanken

Forrest Lucas
Two Bit Circus, Lucas Laboratories

Richard Marks
Google ATAP

Morgan McGuire
NVIDIA, University of Waterloo

James Miller
Rockstar Games

Pilar Molina Lopez
Blue Sky Studios

Derrick Nau
DreamWorks Animation

Veronica Orvalho
Universidade do Porto, Didimo

Tania Pouli
b-com

Chris Redmann, SIGGRAPH 2021 General Submissions Chair
Unity Technologies

Susan Reiser
University of North Carolina at Asheville, Vassar College

Dustin Rochford
Christie Digital Systems

Trina Roy
Pixar Animation

Jessica Sommerville
Animal Logic

Renee Tam
Pixar Animation Studios

Munira Tayabji
DreamWorks Animation

Christina Tempelaar-Lietz
Epic Games

Laura Trutoiu
Magic Leap

Jose Velasquez
Walt Disney Animation

Turner Whitted
TWI Research LLC, University of North Carolina at Chapel Hill

Nora Wixom
Apple

VR THEATER JURY

Eozin Che
American Museum of Natural History

Eric Elder
OW! (Online Worlds) Entertainment

Ricardo Justus
Arvore Immersive Experiences

Lauren Kushner
American Museum of Natural History

Bradley Plaxen
People Can Fly, The Presence Project

Christina Lee Storm
DreamWorks Animation

Holly Uber
zSpace